“25η Μαρτίου. Αγώνας για την Ελευθερία.”

Η 25η Μαρτίου είναι μια λαμπρή μέρα της πατρίδα μας και της θρησκείας μας. Η Ορθοδοξία τιμά το μεγάλο γεγονός του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και το Ελληνικό Γένος πανηγυρίζει την έναρξη του ιερού αγώνα της Εθνεγερσίας του Εικοσιένα για την αποτίναξη του τουρκικού ζυγού.

“Έχουνε σχόλη η Παναγιά και η Ελλάς μεγάλη,

η μια τον κρίνο δέχεται, δάφνης κλωνάρι η άλλη.”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ΄ τάξεων με τη βοήθεια μαθητών μικρότερων τάξεων του σχολείου στρέφουν τούτη τη μέρα τη σκέψη τους προς όλους εκείνους που θυσιάστηκαν , ποτίζοντας με το αίμα τους τον ιερό αγώνα της λευτεριάς και παρουσίασαν ένα αφιέρωμα στον αγώνα για την ελευθερία.

Με στροφές του ύμνου της ελευθερίας, με ζωγραφικούς πίνακες που ζωντανεύουν, με απαγγελίες και δραματοποιήσεις επιχείρησαν  να αναδείξουν το ηθικό μεγαλείο των Ελλήνων αγωνιστών που οδηγήθηκαν με πλήρη συνείδηση στη θυσία για την κατάκτηση της ελευθερίας.