“Παίζουμε με την πλαστελίνη” “Αστροζωγραφίζω και φωτίζω!” ” Ας ηλεκτρομαγνητιστούμε!”

Τρία προγράμματα παρακολούθησαν οι μικροί μας μαθητές όλων των τάξεων στο σχολείο από τις ΕΚΔΟΣΕΙΣ 10  και την κυρία Δώρα Σιμιτσή. Οι μικροί μας μαθητές  Νήπια, Α’ & Β’ τάξεις έφτιαξαν με πλαστελίνη ενυδρείο με τον φανταστικό κόσμο του βυθού. Οι μαθητές των Γ’ & Δ’ τάξεων “φώτισαν” τα αστέρια και τους αστερισμούς του ουρανού, ενώ οι μεγαλύτεροι των Ε’ & Στ’ τάξεων παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Ας ηλεκτρομαγνητιστούμε….” όπου μετέτρεψαν τα λεμόνια σε πηγή ηλεκτρικής ενέργειας και δημιούργησαν τον δικό τους ηλεκτρομαγνήτη με απλά υλικά. Τα παιδιά όλων των τάξεων διασκέδασαν, πειραματίστηκαν, έμαθαν ενδιαφέροντα πράγματα μέσα από το παιχνίδι και την παρατήρηση.

Η κυρία Δώρα έφυγε από το σχολείο μας με τα δώρα που της πρόσφεραν τα παιδιά , αλλά άφησε πίσω της τις δημιουργίες των παιδιών που θα κοσμούν από εδώ και πέρα το σχολείο μας.