4 Απριλίου Παγκόσμια ημέρα Αδέσποτων Ζώων.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε η κυρία Τζιαφέτα Ελένη , πρόεδρος του φιλοζωικού Συλλόγου δήμου Εμμανουήλ Παπά με πρωτοβουλία της γυμνάστριας του σχολείου μας κυρίας  Θεοδωρίδου Κικής. Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων παρακολούθησαν βίντεο που αναδεικνύουν την αγάπη μεταξύ ανθρώπων και ζώων αλλά και τι σημαίνει για ένα ζώο να είναι αδέσποτο και ποια μπορεί να είναι η τύχη του. Στη συνέχεια η κυρία Τζιαφέτα μίλησε με τα παιδιά , τους εξήγησε πώς είναι η ζωή ενός αδέσποτου στον χώρο φιλοξενίας του δήμου, πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε στα ζώα, τι πρέπει να κάνουμε αν καταλάβουμε ότι ένα ζώο κακοποιείται από ανθρώπους και τους μοίρασε φυλλάδια με τις υποχρεώσεις όλων μας στην περίπτωση που έχουμε κατοικίδιο.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Τζιαφέτα για τον χρόνο που αφιέρωσε στην ενημέρωση μας , αλλά και τον κύριο Αλιατίδη Θεόδωρο , κάτοικο δήμου Εμμανουήλ Παπά για την ευγενική του χορηγία σε τροφή για τα αδέσποτα του φιλοζωικού Συλλόγου δήμου Εμμανουήλ Παπά .